اخبار استانها
1396/10/6 چهارشنبه
عملکرد و اقدامات مرکز خدمات سرمایه گذاری آذربایجان شرقی در دولت دوازدهم
توانمندی ها، پتانسیل ها و فرصت های سرمایه گذاری استان آذربایجان شرقی در جلسه‌ای که در محل سالن کنفرانس این اداره کل در تبریز برگزار شد، معرفی گردید.
به گزارش  روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان شرقی این جلسه با حضور مدیرکل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان شرقی و نائب رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری استان، معاون امور اقتصادی و کارشناسان مرکز خدمات سرمایه گذاری استان و با هدف بررسی اقدامات انجام گرفته اداره کل در قالب عملکرد 100 روز صد اقدام دولت دوازدهم تشکیل شد.

رضا حسینی مدیرکل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان شرقی و نائب رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان گفت: تهیه مطالعات پیش امکان سنجی طرح ها و فرصت های سرمایه گذاری به منظور معرفی به سرمایه گذاران انجام می پذیرد.

وی افزود: فراخوان جذب مشارکت داخلی و خارجی برای طرح های نیمه تمام و توسعه ای استان آذربایجان شرقی به منظور بازاریابی طرح های نیمه تمام و توسعه ای بخش خصوصی استان و معرفی آن ها به سرمایه گذاران داخلی و خارجی منتشر و در سایت مرکز خدمات بارگذاری شده است. نائب رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری استان گفت: اطلاع رسانی پتانسیل ها و توانمندی‌های سرمایه گذاری و اقتصادی استان و قوانین حوزه سرمایه گذاری از طرق مختلف نظیر تهیه کتاب و CD معرفی توانمندی های استان و تهیه پاورپوینت به زبان های مختلف فارسی، انگلیسی، آلمانی، روسی، ترکی و استانبولی، تهیه بروشورهای توانمندی های استان، مزیت‌های سرمایه گذاری در کشور و قوانین کار کشور، مشوق های دانش بنیان و راهنمای سامانه پنجره واحد به سرمایه گذاران انجام می‌شود.

وی عواملی را که از دلایل موفقیت یا عدم موفقیت در جذب سرمایه گذاری می شود را برشمرد و گفت: آنچه که مسلم است به غیر از عوامل اقتصادی عوامل غیر اقتصادی دیگری نیز وجود دارند که می توان تأثیر آن ها را در جذب سرمایه گذاری مورد توجه قرار داد.

حسینی در راستای اطلاع یابی متقاضیان سرمایه گذاری از توانمندی ها و ظرفیت های استان، نشر اطلاعات توانمندی های سرمایه‌گذاران را از اقدامات مهم و موثر در جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی دانست.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان‌شرقی گفت: به منظور معرفی ظرفیت ها و فرصت های متقابل اقتصادی و سرمایه گذاری استان و جلب مشارکت فعالان خارجی و داخلی، تهیه فلیم معرفی توانمندی های استان مدنظر قرار گرفت. وی اخذ مجوز سرمایه‌گذاری برای طرح احداث مولد مقیاس کوچک تیکمه داش (2) به ظرفیت 9.7 مگاوات از کشور سوئیس به میزان 12 میلیون دلار، اخذ مجوز سرمایه‌گذاری خارجی برای طرح نیروگاه بازیافت تلفات از فرآیندهای صنعتی به ظرفیت 2.5 مگاوات از کشور سوئیس به میزان 10 میلیون دلار، اخذ مجوز ‌سرمایه گذاری خارجی برای طرح احداث مولد مقیاس کوچک هشترود به ظرفیت 9.7 مگاوات از کشور سوئیس به میزان 19 میلیون دلار؛ اخذ مجوز سرمایه‌گذاری خارجی برای طرح احداث مولد مقیاس کوچک تیکمه داش (1) به ظرفیت 9.3 مگاوات از کشور سوئیس به میزان 12 میلیون دلار، اخذ مجوز سرمایه‌گذاری خارجی برای طرح تولید سوزن دوراهه راه آهن و مترو از کشور فرانسه به میزان 10 میلیون دلار، اخذ مجوز سرمایه گذاری خارجی برای طرح احداث نیروگاه مقیاس کوچک 6 مگاواتی از کشور آذربایجان به میزان 5 میلیون و ششصد هزار دلار، اخذ مجوز سرمایه‌گذاری خارجی برای طرح تولید انواع نخ پلی استر از کشور ترکیه به میزان 855 هزار دلار و اخذ مجوز سرمایه گذاری برای طرح احداث نیروگاه خورشیدی به میزان 10 مگاوات از کشور فرانسه به میزان 8 میلیون و دویست هزار دلار را آخرین وضعیت سرمایه خارجی مصوب خارجی استان آذربایجان شرقی دانست.

نائب رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری استان گفت: نهایی نمودن مطالعات امکان‌سنجی 213 طرح و فرصت سرمایه‌گذاری‌ارائه طرح‌ها، فرصت‌ها و توانمندی‌های استان به سرمایه‌گذاران خارجی (از طریق پذیرش و اعزام هئیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری، وزارت امور خارجه، شرکت در همایش‌ها، نشست‌ها، برگزاری همایش‌های بین‌المللی در داخل و خارج از استان، ارسال ایمیل و ...) ، نهایی نمودن فیلم معرفی مزیت‌ها و توانمندی‌های استان به زبان‌های فارسی، انگلیسی، روسی، چینی، ترکی استانبولی و آلمانی، پذیرش 10 هیئت اقتصادی و سرمایه‌گذاری از کشورهای آلمان، ترکیه، اندونزی، فرانسه و کره‌جنوبی و اعزام یک هیئت اقتصادی و سرمایه‌گذاری به ترکیه،اخذ مجوز سرمایه‌گذاری خارجی برای 8 طرح به میزان 77 میلیون دلار از جمله اقدامات مرکز خدمات سرمایه گذاری استان آذربایجان شرقی در دولت دوازدهم می باشد.

وی افزود: در جلسات مختلف 15 موضوع از مشکلات ارسال شده به مرکز خدمات سرمایه‌گذاری بررسی گردیده و این جلسات دارای 41 مصوبه می باشد که32 مصوبه منجر به نتیجه مطلوب گردیده است.
                                                                                   

تمامی حقوق برای وزارت امور اقتصادی و دارایی محفوظ می باشد .

www.mefa.gov.ir