شنبه 27 بهمن 1397   06:39:38
...
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
باسمه تعالی
 
روز جهانی گمرک به عنوان مناسبتی بین المللی، فرصتی است برای قدردانی از زحمات همه فعالین این عرصه مهم و راهبردی اقتصاد کشور، بنده در آغاز، این مناسبت را به همه کارکنان زحمتکش و مدیران سختکوش گمرک در جای جای ایران عزیز تبریک عرض کرده و از زحمات بی دریغشان قدردانی می کنم.

به گواه کارشناسان و متخصصین امر، ارزیابی عملکرد گمرک جمهوری اسلامی ایران در دولت تدبیر و امید نشان از آن دارد که این سازمان در مسیر تسهیل تجارت فرامرزی و بهبود فرایندها منطبق با جریان تجاری جهان حرکت درست و شتابانی داشته است. سال گذشته، به تایید مراجع ملی و بین المللی، سال موفقیت آمیز و ویژه ای برای گمرک ایران بود. اقداماتی چون؛ فراگیر شدن استقرار سامانه جامع گمرکی و به عبارتی پوشش کامل الکترونیکی فرایندها ، بالا بردن سرعت واردات و صادرات، کاهش هزینه و شفاف سازی در مبادلات تجاری و موفقیت هایی چون؛ کسب رتبه نخست در جشنواره شهید رجایی، کسب رتبه نخست جهانی در مبارزه با قاچاق مواد مخدر و رتبه دوم جهانی در مبارزه با قاچاق کالا تایید کننده این ادعاست.
 
 اکنون که در زمان آغاز فعالیت دولت دوازدهم قرار داریم جا دارد گمرک به عنوان یکی از مهمترین ارکان در تسریع رونق اقتصادی کشور با سرلوحه قرار دادن سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی، اولویت های ابلاغی رییس محترم جمهور و توجه ویژه برای به سرانجام رساندن برنامه های پیش بینی شده برای سال اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل، ضمن استمرار برنامه ها و طرح های پیشین برای تثبیت و فراگیری موفقیت های کنونی و کسب توفیقات جدید در چهارچوب برنامه راهبردی ابلاغ شده با همان روحیه جهادی و متعهدانه عمل کند.
 
اعلام شعار سال 2018 سازمان جهانی گمرک با عنوان "محیط تجاری امن برای توسعه اقتصادی"، بیش از هر زمان دیگری ضرورت مبارزه با انواع فساد و تسهیل هر چه بیشتر فضای کسب و کار در یک تعامل سازنده جهانی را عیان می سازد. در همین چهارچوب، شفاف سازی هر چه بیشتر فرایند ها و تداوم مبارزه سرسختانه با فساد و از بین بردن همه زمینه های آن، به عنوان یکی از اولویت های اساسی،باید در گمرک مورد توجه باشد. اولویتی که ضمن اعتماد زایی هر چه بیشتر و تقویت سرمایه اجتماعی می تواند گمرک را از پشتوانه قدرتمند افکار عمومی برخوردار سازد. رعایت کامل حقوق شهروندی و تکریم فعالان اقتصادی و به ویژه بازرگانان که بیشترین تعامل را با گمرک دارند سبب خواهد شد امنیت خاطر و اطمینان آنها در این تعامل دو سویه در نهایت منجر به تسهیل امر تجارت و رونق بیشتر در این زمینه باشیم. به طور یقین یکی از ابزارهای موثر در تقویت این اعتماد و افزایش سرمایه اجتماعی بهره گیری از ظرفیت های مناسب اطلاع رسانی و آگاه سازی عمومی پیرامون اقداماتی است که در گذشته پایه گذاری شده و یا اکنون در دست اقدام است، فراموش نکنیم که اطلاع رسانی به مردم خود یکی از مظاهر رعایت حقوق شهروندی است زیرا مردم حق دارند بدانند که خدمتگزارانشان در این سازمان چه خدماتی را با چه کیفیتی عرضه می کنند.
 
اکنون این باور ایجاد شده است که  گمرک و عملکرد آن تاثیر غیر قابل انکار و تعیین کننده ای بر توسعه و رونق اقتصادی کشور، به ویژه با وجود رویکرد برون زایی، به عنوان یکی از پایه های اصلی تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، دارد و این واقعیت ضمن سنگین تر کردن بار مسئولیت کارکنان خانواده بزرگ گمرک بر نقش تاثیرگذار آنها در اقتصاد ملی صحه می گذارد.                            
 

 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو
نسخه قابل چاپ
نشانی: میدان امام خمینی ـ خیابان باب همایون ـ خیابان صور اسرافیل  تلفن : 39909 فاکس: 39967627  کدپستی: 1114943661 پست الکترونیک: info@mefa.gov.ir