شنبه 27 بهمن 1397   07:16:13
...
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1396/11/14 شنبه
پروژه دادور وزارت اقتصاد، نامزد 5 پروژه برتر جهانی جامعه اطلاعاتی شد
بر اساس آخرین ارزیابی‌های صورت گرفته توسط دبیرخانه اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی (WSIS)، سامانه دادور وزارت اقتصاد برای اولین بار و از میان ۶۰ پروژه برتر جهانی پذیرفته شده، نامزد ۵ پروژه برتر جهانی در سال ۲۰۱۸ می‌باشد.
به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا)، اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی مزبور به طور سالیانه جهت تبیین جایگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات در تحقق اهداف برنامه توسعه پایدار ۲۰۳۰ سازمان ملل متحد، در شهر ژنو کشور سوئیس برگزار و پروژه‌های موفق برگزیده در محورهای تعیین‌شده و در چارچوب اجرای برنامه مذکور معرفی می‌شوند.

بر اساس این گزارش، سامانه دادور به آدرس www.bemcenter.ir، یکی از ۴ سامانه مرکز ملی پایش محیط کسب و کار کشور است که بر اساس تصویبنامه شماره ۵۰۶۸۶ مورخ ۹۶/۰۵/۰۱ ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و در راستای اجرای تبصره ۱ ماده ۳ قانون اصلاح مواد ۱، ۶ و ۷ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، به منظور دریافت، انعکاس، پیگیری و رسیدگی به شکایات متقاضیان صدور مجوزهای کسب و کار در وزارت امور اقتصادی و دارایی تشکیل گردیده است.

مبتنی بر گزارش دبیرخانه اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی، در سال  2018، خطوط عمل(Action line) اجلاس، با 11 محور و 18 گروه بندی(Category) با اختصاص عناوین تخصصی ناظر بر اهداف توسعه پایدار، تعریف و ابلاغ شده است و بر همین اساس؛ معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد در یکی از نقش های موثر خود به منظور ارائه دستاوردهای حوزه ی اقتصادی – مالی کشور درمسابقه انتخاب پروژه‌های موفق جهان(success)  با معرفی کلیات و نحوه عملکرد سامانه دریافت شکایات، انعکاس و پیگیریِ و رسیدگی به شکایات متقاضیان صدور مجوزهای کسب و کار (دادور) شرکت نموده و توانست پس از گذراندن مراحل داوری، بعد از اخذ تایید چاپ پروژه درمستندات سال2018، به مرحله نامزدی 5 پروژه برتر جامعه اطلاعاتی جهانی نائل گردد.

در این گزارش آمده است: این پروژه از نظر داوران، در خط عمل "7" با عنوان "کاربرد دولت الکترونیک با هدف تحقق اهداف توسعه پایدار در زمینه‌های خدمات عمومی، تجارت، تحصیلات، بهداشت، ایجاد اشتغال، ارتقای علوم، کشاورزی، محیط زیست" و در چهارچوب سیاست‌های الکترونیکی ملی، حائز اهمیت بوده  و شامل اقدام در بخش‌های 9 (ارتقای زیرساخت، صنعت و نوآوری )،  16( ایجاد صلح، عدالت و موسسات با ثبات)  و 17(همکاری برای اهداف اجلاس جامعه اطلاعاتی جهانی) از 18 گروه بندی توسعه پایدار می‌باشد. 

شایان ذکر است پروژه ثبت شده توسط معاونت امور اقتصادی به نمایندگی از وزارت امور اقتصادی و دارایی تنها پروژه منتخب از جمهوری اسلامی ایران در  در خط عمل شماره »7» می‌باشد و موفقیت کسب شده وصعود به این مرحله از رقابت، اولین تجربه مکتسبه وزارت اقتصاد در دوره های برگزار شده رخداد WSIS محسوب می شود.

لازم به ذکر است، سامانه دادور تاکنون در 12 استان کشور پیاده سازی شده و بر اساس برنامه ریزی های انجام شده تا پایان سه ماهه اول سال 1397، در کل کشور اجرایی خواهد شد.

گفتنی است هر یک از پروژه ها جهت قرارگیری در ۵ پروژه برتر جهانی نیازمند به کسب حداقل ۵۰۰ هزار رای می‌باشد برای رای دادن به پروژه ها از طریق پورتال WSIS و سایت رای دهی به نشانی /https://www.itu.int/net4/wsis/prizes/2018، می توان اقدام کرد.

 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو
نسخه قابل چاپ
نشانی: میدان امام خمینی ـ خیابان باب همایون ـ خیابان صور اسرافیل  تلفن : 39909 فاکس: 39967627  کدپستی: 1114943661 پست الکترونیک: info@mefa.gov.ir