پنجشنبه 26 مهر 1397   23:18:22
...
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1396/8/10 چهارشنبه
مشارکت ۲۷ سازمان در پنجره واحد تجارت فرامرزی گمرک
رئیس کل گمرک در نشست سالانه مدیران ستادی و اجرایی گمرکات کشور گفت: یکی از دستاوردهای مهم گمرک در قالب گمرک الکترونیک حضور ٢٧ سازمان همجوار در سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی است که سبب تسهیل و توسعه تجارت از طریق کاهش زمان و هزینه صاحبان کالا شده است.
به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا) به نقل از گمرک، فرود عسگری افزود: پنجره واحد تجارت فرامرزی به مرحله نهایی و کارایی حداکثری نزدیک شده و گمرک و سازمان‌های همجوار باید کمک کنند تا برخی از مشکلات باقی مانده برطرف شود.

وی در این نشست با بیان اینکه گمرک الکترونیک در حال حاضر به نتایج خوبی رسیده است و در همه جلسات با دولت و مجلس از آن با عنوان کار مهم و اساسی یاد می‌شود به تشریح انتظارات مردم و دولت از گمرک پرداخت و گفت: اولین و مهمترین کسانی که از ما انتظار دارند تجار و بازرگانان هستند که به دنبال ترخیص کالاهای خود در کمترین زمان هستند. خوشبختانه توانسته‌ایم از طریق گمرک الکترونیک به این انتظار و توقع آنان تا حد زیادی پاسخ دهیم.

رئیس کل گمرک یکی دیگر از مطالبات جدی از این سازمان را رسیدگی به مسائل و مشکلات مرزنشینی، ملوانی، کولبری عنوان کرد و گفت: گمرک به طور جدی در پی حل مشکلات این بخش‌ها با کمک سازمان‌ها و دستگاه‌های ذی‌ربط و ساماندهی این رویه‌ها است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع افزایش درآمد گمرک با اجرای سامانه‌های الکترونیکی اشاره کرد و گفت: با توجه به عملکرد موفق گمرک در سال گذشته پیش‌بینی سقف درآمد گمرکی در سال ٩٦ فقط از محل حقوق ورودی با ٣هزار و ٥٠٠ میلیارد تومان افزایش به ٢٠ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

رئیس کل تصریح کرد: از ابتدای سال‌جاری تا کنون بالغ بر ١٢ هزار و ٥٠٠ میلیارد تومان از محل حقوق ورودی کالاها درآمد پیش‌بینی شده محقق شده است که البته با احتساب سایر درآمدهای وصولی از طریق گمرک این رقم به بیش از ۱۷ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

وی با اشاره به مطالبات از گمرک گفت: یکی از جدی‌ترین خواسته‌های جامعه و مسولان مبارزه همه‌جانبه گمرک با قاچاق کالا و مواد مخدر است که خوشبختانه طی سه سال گذشته با استفاده از سامانه‌های هوشمند، تجهیزات پیشرفته و سگ‌های موادیاب توانسته است رتبه‌های بسیار برجسته‌ای هم در داخل کشور و هم ابعاد بین‌المللی کسب کند و این روند همچنان ادامه دارد.

عسگری با بیان اینکه گسترش مناطق آزاد در کشور یکی از چالش‌های گمرک به حساب می‌آید، افزود: در این مناطق مجتمع‌های تجاری احداث شده که حیات آنها وابسته به کالاهای ساخته شده و مصرفی وارداتی است. به همین دلیل مذاکراتی با مسوولان این سازمان در مورد ساماندهی واردات در این مناطق صورت گرفته است و با مساعدت و همکاری دکتر بانک دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مقرر شد در چارچوب تفاهم‌نامه‌ای مناطق آزاد تحت پوشش سامانه جامع گمرکی قرار بگیرند که البته مراحل اجرایی این تفاهم‌نامه در منطقه آزاد ارس و اروند به صورت پایلوت در حال عملیاتی شدن است.

  رئیس کل گمرک با بیان اینکه اتهام جعل پروانه گمرکی برای همیشه از گمرک برطرف شده است، گفت: با اجرایی شدن سامانه جامع گمرکی درآمدهای گمرک افزایش یافته به طوری که درآمدهای گمرک از محل حقوق ورودی در سال ٩٢ ،٨ هزار میلیارد تومان بوده و در سال گذشته فقط از محل حقوق ورودی به ۱۸ هزار میلیارد تومان رسید و این در حالی است که واردات کالا در سال گذشته روند کاهشی داشت.

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
نشانی: میدان امام خمینی ـ خیابان باب همایون ـ خیابان صور اسرافیل  تلفن : 39909 فاکس: 39967627  کدپستی: 1114943661 پست الکترونیک: info@mefa.gov.ir