جمعه 3 اسفند 1397   03:18:51
...
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1396/11/10 سه‌شنبه
صدور ۴۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بیمه نامه
رئیس کل بیمه مرکزی: در ۹ ماه اول امسال از طریق ۳۰ شرکت بیمه‌ای کشور ۴۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بیمه نامه صادر شده است.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا) به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، عبدالناصر همتی  گفت: در ۹ ماه اول امسال از طریق ۳۰ شرکت بیمه‌ای کشور ۴۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بیمه نامه صادر و ۴۱ میلیون و ۲۰۰ هزار فقره خسارت پرداخت شد.
 
وی از رشد 20 درصدی حق بیمه خبر داد و گفت: رشد خسارت با 23 درصد رشد به 145 هزار میلیارد ریال رسید.
 
 
رئیس کل بیمه مرکزی افزود: ضریب نفوذ بیمه به 2 و 2 دهم درصد در آخر سال گذشته رسید که با توجه به رشد 20 درصدی تا پایان امسال افزایش بیشتری خواهد داشت.

 

70درصد بیمه ها، در ثالث ، درمان و زندگی است


رئیس کل بیمه مرکزی گفت: 70 درصد حق بیمه های دریافتی در سه رشته بیمه ثالث ، درمان تکمیلی و جامع زندگی بوده که این امر نشان می دهد بیمه های بازرگانی به متن زندگی جامعه وارد شده است.

 عبدالناصر همتی با تشریح اقدامات شرکت های بیمه در 9 ماه نخست امسال گفت: در 9 ماه اول سال ، 30 شرکت بیمه بیش از 42 میلیون و 700 هزار بیمه نامه صادر و بیش از 41 میلیون و 200 هزار فقره خسارت پرداخت کرده اند.

وی افزود: در این مدت حق بیمه ها ، 20 درصد رشد داشته و به همین میزان هم رشد خسارت های پرداختی به 23 درصد رسیده ، یعنی در 9 ماه نخست سال ،145 هزار میلیارد ریال خسارت پرداخت شده و اگر خسارت های معوقه را هم به این مبلغ اضافه کنیم ، سهم پرداختی بیمه ها افزایش می یابد.

وی با اشاره به حوادث تلخ یک سال گذشته گفت: شرکت های بیمه در حوادث تلخی چون پلاسکو ، قطار سمنان- مشهد ، معدن یورت و زلزله غرب کشور توانست همه تعهدات خود را به موقع انجام دهند و در زلزله اخیر 80 میلیارد تومان خسارت پرداخت شد، ضمن اینکه تعهدات ما در زلزله کرمانشاه ، 170 میلیارد تومان است که به محض آماده شدن مدارک ، بقیه تعهدات خود را هم پرداخت می کنیم.

همتی همچنین در خصوص بیمه عمر گفت: سیاست مجلس و دولت این است که این بیمه فراگیرتر شود و در دو سال گذشته صدور بیمه عمر ،70 درصد رشد داشته و از سال 91 به بعد سهم بیمه عمر در پوتفوی بیمه از 7.8 به 13.8 درصد رسیده و تنها در سال 95 ، 2 میلیون و 500 هزار نفر بیمه عمر خریداری کرده اند.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد: از 26 بهمن طبق توافق دولت با نیروی انتظامی، این نیرو سامانه حوادث رانندگی را در اختیار سازمان های بیمه گر قرار دهد.

وی همچنین افزود: هدایت و نظارت الکترونیکی بیمه در حال تکمیل و عملیاتی شدن است و امیدواریم این سامانه بسیاری از اشکالات و تخلفات موجود در صنعت بیمه را کشف و پیگیری کند.

رییس کل بیمه مرکزی در خصوص مدیریت ریسک نیز گفت: این امر نیز جزو دستورکار بیمه مرکزی قرار گرفته چرا که در حوادث اخیر دیدیم بیمه گذاران و بیمه گرها ، خیلی به مدیریت ریسک توجهی ندارند و از سوی دیگر بیمه مرکزی اقداماتی را آغاز کرده تا در چند روز آینده بعد از مدت ها تعطیلی به واحدهای صنعتی برتر از نظر پیشگیری و ایمنی جوایزی داده شود و این واحدها به مردم معرفی شوند .

 

خسارت نفکتش سانچی پرداخت می شود


رئیس کل بیمه مرکزی با اشاره به اینکه سهم صنعت بیمه داخلی پرداخت 30 درصد خسارت بدنه نفتکش است به مجرد رمزگشایی از جعبه سایه سانچی این هزینه پرداخت می شود.

عبدالناصر همتی‌‌  افزود: بیمه محموله نفتکش ایرانی بر عهده شرکتی از کره جنوبی بود که هزینه آن ‌‌‌را‌ به صورت فوب پرداخت کرده و 70 درصد تعهد بدنه نفتکش نیز بر عهده شرکت بیمه ای از نروژ است که برای پرداخت خسارت آمادگی خود را اعلام کرده است.

وی تصریح کرد: 30 درصد از 32 میلیون دلار ارزش کشتی جزو تعهدات دو شرکت البرز و ملت است که چیزی در حدود 10 میلیون دلار می شود که نیمی از آن نزد بیمه مرکزی و حساب اتکایی ویژه است.‌

رئیس کل بیمه مرکزی در مورد پرداخت حق بیمه به خدمه نفتکش سانچی نیز گفت: مسئولیت خدمه کشتی ها را شرکت پی اند کلاب و همچنین خسارت های آلودگی احتمالی زیست محیطی را ‌تعهد کرده است با این حال یکی از شرکت های بیمه ای داخلی برای خدمه 100 میلیون تومان بیمه مسئولیت پرداخت خواهد کرد.
 

 

کمبود ذخایر شرکت های بیمه تامین می شود


رئیس کل بیمه مرکزی با اشاره به ناکافی بودن برخی ذخایر شرکت های بیمه و اینکه طی سه ساله گذشته بر رفع آن تاکید شده است گفت: هم اکنون ذخایر فنی و ریالی شرکت های بیمه به 33 هزار میلیارد تومان رسیده است.

عبدالناصر همتی ‌‌افزود: ‌در دو سالی که سپری شد و تا پایان سال 95 ذخایر شرکت های بیمه به 29 هزار میلیارد تومان رسید که با آرامش و فرصت دادن به شرکت های بیمه ای امیدواریم در پایان امسال و سال آینده مشکل ناکافی بودن ذخایر شرکت های بیمه ای به طور اساسی برطرف شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش درباره دریافت مالیات بر ارزش افزوده بیمه عمر گفت: اگرچه ما بر دریافت این مالیات معترضیم اما طبق مصوبه مجلس به غیر از بیمه درمانی برای بقیه بیمه ها مالیات بر ارزش افزوده دریافت می شود.

همتی تصریح کرد: در حالیکه همه کشورها برای خرید بیمه نامه مشوق در نظر می گیرند در ایران از بیمه شدگان 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده دریافت می شود که این مسئله با راهبرد دولت در توسعه بیمه های بازرگانی در تضاد است.

متولی صنعت بیمه کشور خاطرنشان کرد: با این حال دولت در لایحه پیشنهادی بودجه سال آینده موافق حذف این مالیات است که علاوه بر بیمه عمر بیمه های شخص ثالث نیز از مالیات معاف شود با این حال باید در این مورد باید تا یک ماه آینده منتظر ماند تا ببینیم نمایندگان مجلس به چه تصمیمی می رسند.

همتی درباره اتفاقات بیمه توسعه و افزایش تدریجی تعهدات آن گفت: تاکنون 800 میلیارد تومان از تعهدات این شرکت بیمه ای ازجانب بیمه ایران پرداخت شده اما به نظر می رسد 300 تا 400 میلیارد تومان دیگر از تعهدات بیمه توسعه باقی مانده است.

وی با تاکید بر اینکه پرونده این شرکت با کمک بیمه ایران در حال تکمیل است درباره علت تاخیر در تعیین تکلیف شرکت بیمه توسعه گفت: نمی خواهیم بدون گرفتن اموال و دارایی صاحبان این شرکت پرداخت ها را انجام دهیم و به ازای در اختیار گرفتن اموال صاحبان آن پرداختها صورت می گیرد.

همتی اضافه کرد: به تازگی نیز ملک و دارایی جدیدی از این شرکت در اختیار بیمه ایران قرار گرفته است که انتظار می رود به بسته شدن پرونده این شرکت در دو ماه آینده نزدیک شویم.

رئیس کل بیمه مرکزی درباره وضعیت شرکت آتیه سازان حافظ نیز خاطرنشان کرد: من از دوره تصدی پیشینم در بیمه با مشکل این شرکت مواجه و به آن معترض بودم و معتقدم تا زمانیکه آتیه سازان حافظ ضوابط و مقررات صنعت بیمه را نپذیرد ما به آن تعهدی نداریم.

وی اضافه کرد: در این باره وزیر بهداش‌ت و مدیرعامل بیمه سلامت هم نظرشان بر تطبیق پذیری است که در صورت پذیرفتن متولیان این شرکت در حرکت طبق ضوابط مجوز فعالیت آنها صادر می شود و این شرکت زیر چتر صنعت بیمه قرار می گیرد.
عبدالناصر همتی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا مسئولیت سفارت کشورمان را در پایتخت یکی از کشورهای خارجی می پذیرد نیز گفت: فعلا در این باره تصمیمی نگرفته ام.

چندی است درباره پذیرفتن مسئولیت سفارت ایران در چین به آقای همتی زمزمه هایی در رسانه ها به گوش می رسد.
 

 

 اگر بیمه ای تخلف کند در مجوزهایش تجدید نظر می کنیم

 
 
رئیس کل بیمه مرکزی گفت: اگر شرکت بیمه ای نخواهد به بازار بیمه کمک کرده و بجای کار بیمه ای، با پولهای مردم سرمایه گذاری کند، در مجوزهایش تجدید نظر می کنیم.
 
عبدالناصر همتی در نشست خبری افزود: بیمه مرکزی قصد رقابت با هیچ شرکت بیمه ای را ندارد و هر کس بخواهد پورتفوی بیمه را قبول کند، می تواند در این زمینه فعالیت کند اما قرار نیست یک شرکت بیمه بگوید مثلا بیمه ثالث یا درمانی را نمی خواهم اما بیمه عمر را می خواهم.
 
وی ادامه داد: بیمه وجه مهمش خدمت به مردم است و سود کردن، باید ناشی از عملیات بیمه ای باشد نه اینکه از پولهای مردم در امور غیر بیمه ای سرمایه گذاری کرد.
 
رئیس کل بیمه مرکزی در خصوص زیانده بودن بیمه ها در کشور نیز گفت: بخشی از مطالبات بیمه ها وصول نشده که ما بدنبال وصول معوقات هستیم اما همین الان هم صنعت بیمه در سال گذشته 700 میلیارد تومان سود کرد ضمن اینکه در همین مدت هزار و 50 میلیارد تومان عوارض به وزارت بهداشت و سازمان راهداری و نیروی انتظامی پرداخت کرد و معتقدیم رقم 1750 میلیارد تومان سود برای این صنعت قابل قبول است درحالیکه پرداخت رقم 1050 میلیارد تومان کمر شکن است اما هروقت پولی کم می آید از بیمه می گیرند و امسال هم باز پول کم آمده و می گویند بیمه 25 میلیارد تومان دیگر هم به اورژانس بدهد.
 
همتی همچنین در خصوص دریافت عوارض و مالیات بر ارزش افزوده از بیمه نامه ها گفت: ما معتقدیم گرفتن مالیات بر ارزش افزوده و عوارض از بیمه نامه ها درست نیست و باید مردم به خرید بیمه نامه تشویق شوند اما این امر مصوب مجلس است.
 
وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره احتمال اجباری شدن بیمه مسئولیت گفت: فقط بیمه شخص ثالث اجباری است اما با توجه به اینکه ضریب خسارت بیمه مسئولیت بالاست و کارمزد نمایندگان بیمه نیز بالاست بیمه مسئولیت به مرز ضرر رسیده و باید شرکتها خودشان ترتیبی اتخاذ کنند که حاشیه سود داشته باشند اما اجباری شدن این بیمه نامه نیز تابع مصوبات مجلس خواهد بود.
 
رئیس کل بیمه مرکزی تصریح کرد: شرکتهای بیمه حق ندارند منابع بیمه و ذخایر آن را در محل های دیگر استفاده کنند و در صورت مشاهده برخورد جدی می کنیم اما سود بالای بیمه عمر در سالهای گذشته ناشی از سود بالای بهره های بانکی بوده و با توجه به اینکه سود بانکی کاهش یافته از این به بعد سود بیمه های عمر نیز به حدود 15 تا 16 درصد می رسد اما بیمه ا باید از روشهای مختلفی استفاده کنند تا جذابیت بیمه عمر از دست نرود.
 
همتی در خصوص کاهش ریسک سرمایه گذاری در ایران نیز گفت: اینکه کشورهای عضو OECD به این نتیجه رسیده اند که ضریب ریسک سرمایه گذاری در ایران را کاهش دهند موضوع مهمی است که نشان می دهد شرایط اقتصادی و سیاسی و اجتماعی کشور بهبود یافته اما ثبات اقتصادی و مدیریت اقتصاد کلان، بهبود روابط با جهان و امنیت کشور و تضمین دولت در ارتباط با سرمایه های خارجی عواملی بوده که موجب شده این ضریب کاهش یابد و امیدوارم به جایی برسیم که کشورهای مختلف برای سرمایه گذاری در ایران رقابت کنند و ایران بتواند شریک و سرمایه گذار خود را انتخاب کند.
 
وی همچنین در خصوص یکی از مصوبات کمیسیون تلفیق درباره الزام واریز سود بیمه ها به خزانه گفت: این موضوع اشتباهی بود که در کمیسیون رخداد و خشوبختانه در جمع بندی نهایی کمیسیون اصلاح شد و بیمه ها و بانکها از این مصوبه مستثنی شدند چراکه معتقد بودیم با اینکه برخی شرکتهای بیمه و بانکها دولتی هستند اما چون از محل دریافت پول از مردم و سرمایه گذاری، سود به دست می آورند نباید این سود به خزانه واریز شود و امیدواریم در صحن مجلس هم این موضوع مشکلی ایجاد نکند.
 
رئیس کل بیمه مرکزی همچنین درباره بالا بودن سن مدیریتی در بیمه ها نیز گفت: اکثر بیمه ها خصوصی هستند و بخش خصوصی برایش عملکرد و توانایی افراد مهم است و ما نیز به عنوان بیمه مرکزی نمی توانیم در این خصوص ایرادی به بیمه ها بگیریم ضمن اینکه تنها سن یکی از مدیرعامل های بیمه ها بالای هفتاد سال است که آن هم با تشخیص هیئت مدیره بیمه بوده و ورود در سن و سال جزو وظایف و صلاحیت های بیمه مرکزی نیست و در بیمه مرکزی و بیمه ایران که دولتی هستند هم هیچکدام از اعضای هیئت مدیره به سن بازنشستگی نرسیده اند.
 
وی افزود: ما از کاهش سن و سال و میانگین سنی اعضای هیئت مدیره بیمه ها استقبال می کنیم و خوشبختانه در سالهای اخیر جوان های زیادی به مدیریت بیمه ها وارد شده اند و ما از آنها استفاده می کنیم.

 


 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
نشانی: میدان امام خمینی ـ خیابان باب همایون ـ خیابان صور اسرافیل  تلفن : 39909 فاکس: 39967627  کدپستی: 1114943661 پست الکترونیک: info@mefa.gov.ir