پنجشنبه 28 تير 1397   13:41:25
...
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1396/5/18 چهارشنبه
استان کرمانشاه: ادامه حرکت در مسیر کاهش اتکا به درآمدهای نفتی
رحمت اله اکرمی معاون نظارت مالی و خزانه دار کل کشور در پنجمین همایش سراسری معاونین نظارت مالی و روسای خزانه معین استانها گفت: گزارش عملکرد بودجه در چهار ماه نخست سال؛ادامه حرکت در مسیر کاهش اتکا به درآمدهای نفتی را نشان می دهد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی ودارایی استان کرمانشاه رحمت اله اکرمی معاون نظارت مالی و خزانه دار کل کشور در پنجمین همایش سراسری معاونین نظارت مالی و روسای خزانه معین استانها اظهار داشتند بودجه عمومی کشور در سال 96 معادل 346 هزار و 700 میلیارد تومان می باشد که در پایان چهارماهه سال جاری 66 هزار و 700 میلیارد تومان از درآمدهای عمومی محقق گردیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از رشدی بالغ بر 28 درصد برخوردار بوده است . از مبلغ فوق الذکر در حدود 30 هزارمیلیارد تومان در بخش درآمدهای مالیاتی و گمرکی بوده و معادل 26 هزار میلیارد تومان آن نیز درآمدهای نفتی می باشد و در حدود 8 هزار میلیارد تومان نیز سایر درآمدها به خود اختصاص داده است.

وی تاکید کرد: نکته قابل توجه در این خصوص کاهش سهم درآمدهای نفتی در بودجه عمومی کشور و کاهش اتکا بودجه به منابع نفتی می باشد که حکایت از حرکت در مسیر کاهش سهم منابع حاصل از درامدهای نفتی در بودجه عمومی دارد که در حقیقت این مهم از دغدغه های اصلی دولت یازدهم بوده که در دولت دوازدهم نیز با جدیت ادامه خواهد داشت.

اکرمی در خصوص مصارف بودجه اظهار داشت که بخش مهمی از مصارف بودجه با مبلغی در حدود 24 هزار میلیارد تومان مربوط به بازپرداخت اوراق در سال 95 می باشد که تلاش می گردد بازپرداخت آنها در موعد مقرر و در صورت امکان حتی زودتر از زمان مقرر آن تحقق یابد ؛همچنین تلاش گردیده یارانه های نقدی در زمان تعیین شده پرداخت و کلیه هزینه های اجتناب ناپذیر و حقوق کارکنان نیز در زمان مناسب پرداخت گردد.

وی در ادامه گفت تلاش می گردد علی رغم کمبود منابع بودجه ای؛ با تکیه بر برنامه انضباط مالی و اتخاذ تدابیر لازم و ضمن توجه به کاهش اتکا به منابع درآمدهای نفتی در راستای عملیاتی نمودن برنامه های توسعه از جمله برنامه توسعه ششم گام برداریم و تحقق این مهم در گرو عملکرد مطلوب همکاران نظارت مالی و روسای خزانه سراسر کشور در جهت بهبود وضعیت منابع و بهینه مصرف کردن آنها می باشد.

خزانه دار کل کشور گفت؛ بودجه ریزی با روش موجود به سامان نخواهد رسید و ضروری است که نظام بودجه ریزی به نظام مبتنی برعملکرد تغییر و استقرار سیستم حسابداری قیمت تمام شده در دستور کار قرار گیرد که قانون نیز به آن الزام نموده است و برای آن دوره زمانی سه ساله در نظر گرفته کما اینکه عملیاتی نمودن آن به زمانی به مراتب طولانی تر نیاز دارد.

وی در خصوص پروژه های اقتصاد مقاومتی منتسب به وزارت امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت در زمینه استقرار خزانه داری الکترونیکی اقدامات مطلوبی انجام شده و فعالیت های زیادی نیز هنوز باقی مانده است.

وی گفت: پروژه مولدسازی و مدیریت دارایی های دولت از اهمیت زیادی برخوردار می باشد، در سنوات گذشته ترازنامه حاوی اطلاعات مربوط به دارایی های دولت وجود نداشته، یعنی اطلاع دقیقی از دارایی های دولت در دست نبوده و به تبع آن امکان ارزیابی نحوه بهره برداری از دارایی های دولت نیز فراهم نبوده است، ولی در سنوات اخیر این ترازنامه تدوین شده اگر چه هنوز تمام دارایی ها شناسایی نگردیده است، اما در حال حاضر با پیشرفتی در حدود 30 درصد بالغ بر 400 هزار میلیارد تومان از دارایی های دولت شناسایی شده که تلاش می گردد به تدریج کامل گردد.

رحمت اله اکرمی در خصوص مدیریت بدهی ها اظهار داشتند که هم اکنون انتشاراسناد خزانه اسلامی به صورت استانی صورت می گیرد که در این راستا نیز برخی از استانها به نحو مطلوب عمل نموده اند ، در سال 96 نیز مطابق پیش بینی ها اوراق مربوطه منتشر خواهد گردید.

وی  همچنین بیان داشت: در حال حاضر در حوزه خزانه داری و تخصیص منابع بودجه سامانه سناب طراحی گردیده است که به زودی نسخه استانی آن نیز تهیه خواهد گردید.
 

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
نشانی: میدان امام خمینی ـ خیابان باب همایون ـ خیابان صور اسرافیل  تلفن : 39909 فاکس: 39967627  کدپستی: 1114943661 پست الکترونیک: info@mefa.gov.ir