جمعه 27 مهر 1397   00:06:36
...
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1396/8/16 سه‌شنبه
جایگاه نخست استان فارس در وضعیت محیط کسب و کار کشور
دائی نماینده وزیر و مدیرکل امور اقتصادی و دارایی فارس و نایب رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری استان اعلام کرد: بر اساس نتایج آخرین پایش ملی محیط کسب و کار کشور در بهار 1396؛استان فارس با رقم شاخص استانی 09،5 دارای بهترین وضعیت محیط کسب و کار در بین استان‌های کشور بوده است و استان‌های گیلان و خراسان رضوی با کسب شاخص استانی 18،5 و 22،5 به ترتیب در جایگا‌های بعدی قرار دارند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان فارس ؛ این در حالی است که رقم شاخص ملی محیط کسب وکار، معادل 69،5 بوده است که نشان ‌دهنده وضعیت مطلوب استان فارس نسبت به کشور و سایر استان‌ها می‌باشد. مقایسه شاخص محیط کسب و کار استان با فصل گذشته نیز نشان از بهبود 17،11 درصدی این شاخص دارد (شاخص محیط کسب و کار استان در زمستان 1395 معادل با 73،5 بوده است).

نایب رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری فارس اظهار داشت: براساس گزارش مذکورکه توسط اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران تهیه و منتشر شده است، در بین مولفه‌های تاثیرگذار بر محیط کسب و کار،دشواری تامین مالی از بانک‌ها (06،8)،رویه‌های سختگیرانه در ادارت کار و بیمه برای مدیریت نیروی انسانی (83،6) و بی‌ثباتی سیاست‌ها، مقررات و رویه‌های اجرایی ناظر به محیط کسب و کار (57،6) نامساعدترین مولفه‌های تاثیرگذار بر محیط کسب و کار استان فارس بوده‌اند. اختلاف چشم‌گیر شاخص اختصاص یافته به دشواری تامین مالی از بانک‌ها نسبت به سایر مولفه‌های تاثیرگذار در استان و تکرار این موضوع در گزارش‌های ادوار گذشته نشان می‌دهد فعالان اقتصادی استان همچنان با مشکل تامین نقدینگی مواجه هستند و بایستی درخصوص عملکرد بانک‌ها در این زمینه تجدیدنظر گردد.

از طرف دیگر مولفه‌های محدودیت دسترسی به برق (80،1)، محدودیت دسترسی به سوخت نظیر گاز، گازوئیل و غیره (49،2) و محدودیت دسترسی به ارتباطات نظیر تلفن همراه و اینترنت (15،3) مساعدترین مولفه‌های تاثیرگذار بر کسب و کار استان نسبت به سایر مولفه‌ها بوده‌اند. نگاهی به مولفه‌های مساعد تاثیرگذار بر کسب و کار در استان نشان می‌دهد که فعالان اقتصادی فارس، وضعیت زیرساخت‌های استان را مطلوب ارزیابی کرده‌اند.

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
نشانی: میدان امام خمینی ـ خیابان باب همایون ـ خیابان صور اسرافیل  تلفن : 39909 فاکس: 39967627  کدپستی: 1114943661 پست الکترونیک: info@mefa.gov.ir