جمعه 3 اسفند 1397   04:19:32
...
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1396/11/8 يكشنبه
استان خوزستان: سیاست دولت در بخش مسکن، نوسازی بافت های فرسوده است
معاون امور حقوقی و مجلس وزارت اقتصاد در جمع اعضای شورای هماهنگی مدیران دستگاه های تابعه این وزاتخانه در خوزستان و نمایندگان انبوه سازان استان، شنبه، 30 دی ماه، در محل اداره کل امور اقتصادی و دارایی خوزستان، اظهار داشت: سیاست های دولت در بخش مسکن از ایجاد شهرک های جدید به سمت نوسازی بافت های فرسوده سوق پیدا کرده است تا دولت، سازندگان و مصرف کنندگان شرایط بهتری داشته باشند و منجر به توسعه و نوسازی شهرها شود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی خوزستان، اسماعیل جلیلی در این نشست، افزود: تلاش هایی برای اصلاح قوانین و مقررات درتولید مسکن و  بخش انبوه سازی در دست اقدام است.

 رئیس انجمن صنفی انبوه سازان خوزستان ضمن قدردانی از معاون حقوقی و مجلس وزارت اقتصاد به خاطر حمایت های وی از انبوه سازان استان، بیان داشت: موضوعات مرتبط با حوزه وزارت امور اقتصادی و دارایی در دو بخش پرداخت تسهیلات بانکی و امور مالیاتی قابل طرح است.

 فرشید پورحاجت، شرح داد: در رابطه با بخش تسهیلات بانکی، سال گذشته تسهیلات مناسبی در حوزه مسکن ارائه نشده است و تامین منابع مالی از طریق اوراق حق تقدم مسکن نیز وام مسکن را گران تر کرده است و در عمل بسیاری از انبوه سازان در حال زیان و ورشکستگی هستند.

 وی گفت: در سال های گذشته با وعده یارانه 9 درصدی دولت، با وجود مخاطرات ساخت و ساز در بافت های فرسوده، وارد این حوزه شده ایم؛ ولی تاکنون یارانه وعده داده شده اختصاص نیافته و این موضوع مشکلاتی را برای ما ایجاد کرده است.

پورحاجت، همچنین به مشکلات انبوه سازان در حوزه های مالیاتی اشاره کرد و گفت: قانون مالیات های مستقیم در ارتباط با فعالیت های ساخت و ساز است. برای توسعه و آبادانی کشور وظیفه بخش خصوصی پرداخت مالیات است؛ ولی باید سازوکار به گونه ای باشد که به تولید ضربه نزند و موجب تورم نشود.

مدیر سرپرستی شعب بانک ملی استان خوزستان، در رابطه با مشکلات بانکی انبوه سازان  بیان داشت: با وعده یارانه، انبوهی از مردم وارد ساخت و ساز در این حوزه شدند و تعداد زیادی تسهیلات پرداخت شد؛ اما عدم اختصاص یارانه ها تاکنون موجب سنگین شدن اقساط و جریمه ها شده و از طرف دیگر رکود در بازار مسکن، دلیل دیگر عدم وصول وام ها شده و بانک ها نیز تمایل خود را برای همکاری در بافت های فرسوده از دست داده اند.

معاون اداری و پشتیبانی سرپرستی بانک مسکن استان خوزستان، با اشاره به اهمیت بازار مسکن در چرخه اقتصاد شرح داد: مشکلات با شهرداری، تامین اجتماعی، مالیات و قیمت مصالح، قیمت تمام شده مسکن را افزایش داده است و متقاضی واقعی برای واحد های خالی وجود ندارد.

بهروز اندایش در ادامه از قابل استفاده بودن وام های مسکن یکم، برای انبوه سازان خبر داده و یادآور شد: درآمدزایی بانک در اعطای تسهیلات بوده که بانک مسکن، همواره همراه و همیار فعالین در این بخش است.

همچنین، مدیر کل امور مالیاتی خوزستان اظهار کرد: درباره مواد ذکر شده قبلاً در شورای گفتگوی بخش خصوصی و دولت، توضیحات لازم به فعالان در این بخش ارائه شده است.

ناصر هاشمی افزود: قبل از اصلاح قانون در سال 94 محاسبه ارزش معاملاتی معیار مشخصی نداشت؛ اما بعد از اصلاح قانون، قیمت روز ملاک تعیین ارزش معاملاتی شد و بر اساس بررسی های انجام شده، کمسیون تقویم که امور مالیاتی یکی از اعضای آن است، بلوک بندی قیمتی مرکز استان را صورت داد.

وی اظهار داشت: در این خصوص انبوه سازان معترض به نحوه بلوک بندی بودند که در سال 96 اصلاحاتی انجام شده و تعداد بلوک ها افزایش پیدا کرده است.

هاشمی شرح داد: در بحث تبصره 3 ماده 64، ما به قانون عمل می کنیم و اداره کل امور مالیاتی بر اساس آیین نامه ها و ابلاغیه های قانونی ماموریت های محوله خود را انجام می دهد.
 

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
نشانی: میدان امام خمینی ـ خیابان باب همایون ـ خیابان صور اسرافیل  تلفن : 39909 فاکس: 39967627  کدپستی: 1114943661 پست الکترونیک: info@mefa.gov.ir