شنبه 27 بهمن 1397   06:19:46
...
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1396/11/18 چهارشنبه
پیشرفته‌ترین ایکس‌ری کامیونی پرسرعت کشور در گمرک شهید رجایی رسما افتتاح شد
پیشرفته‌ترین ایکس‌ری پرسرعت کامیونی کشور در گمرک شهید رجایی بندرعباس در مراسمی با حضور عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و فرود عسگری رئیس کل گمرک ایران رسما افتتاح شد.
به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی(شادا) به نقل از گمرک ایران؛ این ایکس‌ری می‌تواند به طور میانگین روزانه 1300 کانتینر را اسکن و تصاویر محتوای این کانتینرها را به اپراتورها منتقل کند.

این ایکس‌ری پیشرفته توانسته در تست‌های انجام شده به طور میانگین در هر 30 ثانیه هر کانتینر را اسکن و اطلاعات آن را در اختیار مأموران گمرک قرار دهد.

 پیش از این ایکس‌ری‌‌هایی که فعال بودند، تنها 20 کانتینر را در ساعت اسکن می‌کردند. در ایکس‌ری پرسرعت پلاک خوانی و کانتینرخوانی توسط دوربین‌ها انجام می‌شود. همچنین این سیستم، راننده را تشخیص می‌دهد.

در مرحله اول قرار است تصاویر به اپراتورها منتقل و از طریق اپراتورها وارد سامانه جامع گمرکی شود و در فاز بعدی برنامه‌ریزی شده تا مستقیماً تصاویر ایکس‌ری به سامانه جامع گمرکی منتقل شود.

در حال حاضر تمامی کالاهای ورودی به گمرک شهید رجایی از طریق سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی به صورت هوشمند کنترل می‌شود و با راه‌اندازی این ایکس‌ری پرسرعت علاوه بر کنترل هوشمند اطلاعات محموله‌ها تصاویر ایکس‌ری نیز با محتوای محموله‌های اظهار تطبیق داده می‌شود.

پیش از این 2 دستگاه ایکس‌ری کامیونی نیمه ثابت در گمرک شهید رجایی فعال بود. این در حالی است که ایکس‌ری‌های نیمه ثابت گمرک می‌توانند در هر ساعت بین 10 تا 20 دستگاه کامیون را اسکن کنند.

تست نهایی نخستین ایکس‌ری پرسرعت گمرک شهید رجایی در هفته‌های گذشته با موفقیت انجام شده بود.

تعداد ایکس‌ری‌های کامیونی گمرک در سال 1392، 5 دستگاه بود که این تعداد تا پایان سال 1395 با رشدی 140 درصدی به 12 دستگاه افزایش یافت. این افزایش تصاعدی از سال 1392 تا 1395 با خرید تعداد 7 دستگاه ایکس‌ری از محل منابع داخلی گمرک و استقرار در گمرکات کشور حاصل شد.

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
نشانی: میدان امام خمینی ـ خیابان باب همایون ـ خیابان صور اسرافیل  تلفن : 39909 فاکس: 39967627  کدپستی: 1114943661 پست الکترونیک: info@mefa.gov.ir